Prawidłowo działający system sygnalizacji pożaru (SSP) to nie tylko wymóg prawny, ale przede wszystkim inwestycja w bezpieczeństwo Twoje, Twoich bliskich i mienia. Wczesne wykrycie pożaru i natychmiastowe ostrzeżenie o zagrożeniu to kluczowe czynniki wpływające na skuteczną ewakuację i minimalizację strat.
Kompleksowo omówimy budowę i działanie SSP, przedstawimy rodzaje czujek i sygnalizatorów, a także podkreślimy znaczenie fachowego montażu i serwisu. Dowiesz się również, w jakich obiektach stosowanie systemów sygnalizacji pożarowej jest obligatoryjne.
Czym są systemy sygnalizacji pozarowej?
Systemy sygnalizacji pożarowej służą do wykrywania niebezpieczeństwa pożarowego, a także do sygnalizowania i powiadamiania o zagrożeniu czy uruchomieniu funkcji sterujących, które zapewnią szybką i sprawną ewakuację, a także zapobiegną rozprzestrzenianiu się pożaru. System sygnalizacji posiada również funkcje informacyjne i monitorujące, które wykonywane są przez centralę i odpowiednie moduły funkcyjne. Stosowanie tego systemu w obiektach minimalizuje straty spowodowane zagrożeniem pożarowym dzięki szybkiej jego identyfikacji i alarmowaniu. Systemy sygnalizacji pożarowej mają zastosowanie głównie w obiektach, gdzie występuje duże natężenie zasobów ludzkich lub materialnych. Dla zapewnienia zgodności formalnej i technicznej systemów sygnalizacji pożarowej niezbędne jest ich fachowe zaprojektowanie, dokonanie odpowiedniego doboru systemu do chronionej powierzchni i profesjonalne wykonanie instalacji.
Na system sygnalizacji przeciwpożarowej składa się wiele ważnych elementów takich jak centrala, czujki, ręczne ostrzegacze pożarowe, sygnalizatory oraz moduły sterujące i monitorujące.
Centrala i dobór czujek w systemie sygnalizacji pożarowej (SSP)
Głównym elementem systemu jest centrala zbierająca i analizująca dane z urządzeń detekcyjnych wykonując przy tym odpowiednie operacje sterownicze i sygnalizacyjne. Jest to tzw. „mózg” systemu sygnalizacji pożarowej. Najnowocześniejsze centrale umożliwiają swobodną konfigurację planu działania systemu. Przy doborze centrali zaleca się wzięcie pod uwagę warunków panujących w obiekcie, poziomu bezpieczeństwa oraz dostępności części zamiennych.
Kluczową kwestią w zapewnieniu bezpieczeństwa i uniknięciu fałszywych alarmów generowanych przez system jest prawidłowy dobór rodzaju detektorów systemu sygnalizacji pożarowej. Należy przy tym wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak warunki panujące na obiekcie czy rozkład architektoniczny obiektu.
Wyróżnić możemy kilka rodzajów czujek, które dopasowujemy bezpośrednio pod specyfikę i potrzeby obiektu:
- Czujki multisensorowe – posiadają w swojej obudowie kilka sensorów. W wyniku analizy dokonywanej przez odpowiednie algorytmy czujki sygnały docierają do obu sensorów. Pozwalają zapewnić bezpieczeństwo na wysokim poziomie a jednocześnie zminimalizować wystąpienie fałszywych bodźców wywołujących alarm. Taka czujka posiada kilka trybów działania. Można używać tylko jednego sensora albo obu równocześnie. Tryb działania najlepiej dostosować do warunków panujących na obiekcie, pozwoli nam to na wybór trybu bardziej odpornego na fałszywe alarmy lub tryby o podwyższonej czułości reagowania. Poza czujkami dwusensorowymi wyróżniamy również trzy-sensorowe, które dodatkowo posiadają detekcję tlenku węgla.
- Optyczne czujki dymu - wykrywają dym już w pierwszej, widzialnej fazie rozwoju pożaru, dzięki czemu identyfikacja źródła zagrożenia możliwa jest jeszcze przed pojawieniem się otwartego ognia, który rozprzestrzenia się niezwykle szybko. Działanie czujki działa na zasadzie rejestrowania przez odbiornik czujki promienia rozproszonego przez wnikające do komory czujki cząstki dymu. Zasada ich działania polega na wykryciu aerozoli widzialnych, co niestety może powodować reakcje na fałszywe bodźce takie jak kurz, pył lub para wodna.
- Czujki jonizacyjne – są to urządzenia, w których wykorzystuje się promieniowanie jonizujące w celu wykrycia dymu. Stosowanie ich w miejscach narażonych na zmiany ciśnienia nie jest zalecane ze względu na możliwość powstania zakłóceń i stabilność ich działania.
- Czujki liniowe – zbudowane są z nadajnika i czujnika a także lustra, które znajduje się po drugiej stronie obszaru chronionego. Nadajnik emituje wiązkę promieniowania podczerwonego, które zostaje odbite od lustra i wraca do odbiornika. Czujki te posiadają bardzo duży zasięg (zwykle jest to 50-150 m). W ten sposób czujka może efektywnie chronić obszar nawet 1400 m2. Jedynym minusem wyboru tego rodzaju czujek jest konieczność dokładnego skalibrowania czujki, a ta może czasem ulec przesunięciu. Lustro jak i element odbiorczy musi być stale czyszczony, żeby nie zakłócał pracy systemu.
- Czujki ciepła (temperatury) – czujki te reagują na przekroczenie progowej temperatury lub jej nagły, gwałtowny wzrost. Są mniej czułe w porównaniu do czujek optycznych, gdyż zadziałają dopiero, gdy temperatura znacznie wzrośnie już w trakcie trwania pożaru.
- Czujki zasysające – zasysają powietrze z chronionego obszaru poprzez rury z otworami. Powietrze, które zostało zassane, przepływa przez element detekcyjny, który analizuje skład powietrza. W momencie wykrycia cząstek występujących podczas pożaru powoduje alarm. Czujki zasysające posiadają wysoką czułość.
- Ręczne ostrzegacze pożarowe to nic innego jak czerwone przyciski z napisem pożar, pozwalające na wywołanie alarmu pożarowego przez osobę przebywającą na obiekcie w sposób natychmiastowy.
- Sygnalizatory, tzw. syreny alarmowe – to urządzenia alarmowe sygnalizujące alarm za pomocą dźwięku, a czasem także za pomocą światła. Natężenie dźwięku takiego sygnalizatora wynosi maksymalnie 65 dB. Równie skutecznym sposobem sygnalizowania pożaru jest podłączenie systemu sygnalizacji pożarowej SSP do niezależnego systemu ostrzegawczego (DSO), który poza sygnalizacją alarmów może odtwarzać muzykę lub komunikaty (np. w centrach handlowych).
- Moduły sterujące i monitorujące – jak sama nazwa wskazuje sterują i monitorują urządzenia oraz integrują system SSP.
- Zasilanie pożarowe realizowane jest poprzez zasilacze z akumulatorami wbudowane do centrali oraz zewnętrzne zasilacze pożarowe. System musi posiadać akumulatory, które pozwalają na ciągłą pracę 72h w stanie dozoru oraz dodatkowo 30 minut w stanie alarmu. W celu ustalenia odpowiedniej ilości i pojemności akumulatorów trzeba wykonać bilans poboru prądu przez system sygnalizacji pożarowej.
Podsumowanie
Zalety SSP są niepodważalne – szybsze wykrycie pożaru, szybsza reakcja i ewakuacja, ograniczenie strat materialnych, a przede wszystkim ratunek życia. Dla zapewnienia prawidłowego działania SSP niezbędne jest jego fachowe zaprojektowanie, dobór odpowiedniego systemu do chronionej powierzchni i profesjonalny montaż.
Pamiętaj! System sygnalizacji pożarowej to inwestycja w Twoje bezpieczeństwo. Zainwestuj w SSP i zapewnij sobie spokój ducha!
Sprawdź naszą ofertę systemów przeciwpożarowych już teraz!