Czym są instalacje tryskaczowe i jak działają?
Jednym z najstarszych i najczęściej stosowanych zabezpieczeń przeciwpożarowych dla różnego rodzaju obiektów są instalacje tryskaczowe, których zadaniem jest samoczynne uruchomienie procesu gaszenia wodą w początkowej fazie pożaru, a następnie zlikwidowanie go lub ograniczenie rozprzestrzeniania do czasu przybycia straży pożarnej.
Instalacje tryskaczowe są to stałe urządzenia gaśnicze wodne, wykorzystujące najpowszechniejszy i naturalny środek gaśniczy, w pełni bezpieczny dla ludzi i środowiska. Działanie instalacji tryskaczowych polega na uwolnieniu wody z instalacji i skierowanie jej bezpośrednio na miejsce objęte pożarem.
Budowa instalacji tryskawoczych
Głównym elementem każdej instalacji tryskaczowej są same tryskacze (dysze), od budowy których, zależy między innymi szybkość reakcji instalacji na wystąpienie pożaru, kształt strumienia wody czy też rozmiar rozpylanych kropli wody.
Każda instalacja tryskaczowa zbudowana jest z:
- pompowni odpowiedzialnej za generowanie należytego ciśnienia wody w instalacji,
- zbiorników zapasu wody, które są źródłem wody wykorzystywanej w instalacji tryskaczowej,
- rurociągów tłocznych rozprowadzających, stale wypełnionych wodą, którą doprowadzają do zaworów,
- podstacji tryskaczowej z zaworami kontrolno–alarmowymi – te zaś odpowiedzialne są za gotowość instalacji do rozpoczęcia procesu gaśniczego i alarmują o wystąpieniu pożaru,
- rurociągów dystrybucyjnych odpowiedzialnych za bezpośrednie doprowadzenie wody do tryskaczy.
Rodzaje instalacji tryskawoczych
Wybór odpowiedniego rodzaju instalacji tryskaczowej zależy od wielu czynników, takich jak typ obiektu, jego przeznaczenie, temperatura otoczenia oraz wymagania bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że instalacje tryskaczowe muszą być zaprojektowane i zainstalowane przez wykwalifikowaną firmę, aby zapewnić ich prawidłowe działanie w przypadku pożaru.
- System tryskaczowy suchy dedykowany do ochrony obiektów, których temperatura może spaść poniżej 4°C. Rurociąg w tym systemie wypełniony jest azotem lub sprężonym powietrzem. W momencie pęknięcia ampułki w tryskaczu następuje spadek ciśnienia w rurociągu, który jest sygnałem do otwarcia zaworu kontrolno – alarmowego.
- System tryskaczowy mokry to najbardziej popularny rodzaj instalacji tryskaczowej. Rurociągi dystrybucyjne w tej instalacji są stale wypełnione wodą. Po otwarciu ampułki i otwarciu tryskacza dochodzi natychmiast do uwolnienia wody i rozpoczęcia gaszenia pożaru.
- System tryskaczowy suchy pre-action inaczej nazywany systemem tryskaczowym wstępnie wysterowanym. Jest on zalecany głównie do zabezpieczania obiektów wrażliwych na działanie wody lub w systemach, w których zastosowanie systemu suchego jest ograniczone. W tym systemie rurociąg dystrybucyjny wypełniony jest powietrzem a proces gaszenia pożaru realizowany jest jednoetapowo lub dwuetapowo dzięki czemu ryzyko nieuzasadnionego wypływu wody ogranicza się do minimum.
Instalacje tryskaczowe stosuje się głównie w obiektach produkcyjnych, centrach logistycznych, centrach handlowych, parkingach czy innych rodzajach obiektów użyteczności publicznej. Możliwość sporządzenia indywidualnego projektu dla danego typu zabudowy umożliwia zastosowanie instalacji tryskaczowej zarówno na obiektach, które są w trakcie budowy jak i tych już istniejących. Jeśli chodzi o budynki, które są w trakcie budowy, warto rozważyć uwzględnienie odpowiednich zabezpieczeń przeciwpożarowych już podczas opracowywania projektu. Zapewni to optymalne dostosowanie do potrzeb poszczególnych pomieszczeń i elementów budynków a to z kolei pomoże skrócić czas budowy.
Działanie instalacji tryskaczowych oraz innych systemów gaśniczych wodnych wymaga prawidłowego zaprojektowania i montażu, ale również regularnych i wnikliwych przeglądów, przeprowadzanych zgodnie z obowiązującymi przepisami i przyjętymi standardami.
Sprawdź naszą ofertę systemów przeciwpożarowych już teraz!